PERAMA

Prejsť na obsah

Kuchárska kniha z roku 1945

Občerstvujúce nápoje bez alkoholu

Citrónová sódovka.


Prevaríme 10 1 vody, ktorú necháme vychladnúť. Vodu vylejeme potom do pohára, do ktorého sme potom vysypali 1 kg kryštálového cukru, 5 dl octu, 4 citróny, pokrájané na kolieska (2 pokrájané s kôrou a 2 pokrájané bez kôry). Keď máme pri ruke, pridáme aj polovicu okrájaného pomaranča alebo 1/4 korky z olúpaného pomaranča. Pohár obviažeme riedkou handrou a necháme 10 dní stáť v teplej miestnosti. Potom vodu precedíme a nalejeme do 7 dl alebo 1 l fliaš, do každej dáme asi 1 lyžicu. kryštálového cukru. Medzitým dáme upariť do horúcej vody dobré korkové zátky, ktorými flaše dobre zazátkujeme. V obchodoch so železom možno kúpiť aj zátkovačku. Fľaše odložíme aspoň na 8 dní na studené miesto. Keď fľaše nepriedušne nezazátkujeme, voda nám nebude šumieť. Nápoj bude bez kyseliny uhličitej, bez ktorej stratí nápoj na dobrej chuti. Nápoj môžeme pripraviť aj z polovice predpísaného množstva.


Jablková šťava.


Vo vode varíme letné šťavnaté jablká až sa rozpadávajú. Potom ich vylejeme na sito, prepasírujeme, osladíme cukrom a pre lepšiu príchuť pridáme citrónovú šťavu. Na 1 kg šťavy opečieme na sporáku 2 krajíčky chleba, dáme do hlineného hrnca alebo do hlbokej misy, krajíčky polejeme šťavou a dáme na vychladnuté miesto. Po 2-3 hod. šťavu zlejeme a môžeme piť.


Nápoj z kyslého mlieka.


V horúcich dňoch v 1/2 l kyslého mlieka dobre rozmiešame šťavu z 1 citróna a dobre osladíme cukrom.


Citrónová limonáda.


O niekoľko kociek (3-4 kúskov) odrhneme citrónovú kôrku. Cukor dáme do 3 dl pohára, zalejeme studenou vodou, do ktorej vytlačíme šťavu z citróna a dobre miešame, aby sa cukor roztopil. Cukor môžeme zaliať aj horúcou vodou, keď chceme.


Šumivý prášok.


Na prášok utlčieme 7 dkg vínovej alebo citrónovej kyseliny, 10 dkg cukru, ale každé osobitne. Dobre spolu zmiešame a primiešame k tomu 7 dkg sódy bikarbóny. Uschováme v suchom mieste v dobre zazátkovaných fľašiach. Upotrebíme na pripravenie šumivého nápoja.


Zeleninový nápoj.


Povaríme 2 veľké hrste zeleného špenátu a 1 hrsť zeleného petržlenu, ale každé osobitne. Odvar precedíme, zmiešame, potom vytlačíme do neho pomarančovú šťavu a môžeme aj osladiť. Nápoj osviežuje a posilňuje.


Jačmenná káva.


Jačmeň preosejeme na riečici, chybné zrno a inú plevel vyberieme, rýchlo umyjeme a bez sušenia hneď upražíme buď na kastrólku alebo v strojku na praženie kávy. Musíme dbať na to, aby nám neprihorel. Na varenie kávy berieme dvojnásobné množstvo ako zrnkovej kávy, a cigórie len toľko, ako do zrnkovej. Zomelieme na kávovom mlynčeku. Keď nepridáme cigóriu, vezmeme niečo viac jačmennej kávy na varenie.


Príprava čaju.


Potrebujeme 2 nádoby: jednu na varenie vody a druhú na zalievanie čaju (to býva obyčajne porcelánová kanvica). Vodu na varenie berme vždy len čerstvú zo studne alebo z vodovodu. Varíme ju len v nádobe na tento cieľ určenej, a túto nádobu nikdy neumývame s ostatými kuchynskými nádobami. Horúcou vodou vypláchneme porcelánovú kanvicu, potom nasypeme do nej toľko kávových lyžičiek čaju, koľko šálok pripravujeme. Nasypaný čaj sparíme s horúcou vodou v kanvici a necháme 6-3 min. prikrytý stať. Takto pripravený čaj pijeme zmiešaný s mliekom, sladkou smotánkou, citrónovou šťavou alebo s rumom a osladíme ho podľa ľúbosti cukrom.

Návrat na obsah