PERAMA

Prejsť na obsah

Kuchárska kniha z roku 1945

Konzervovanie zeleniny

Konzervovanie zeleniny.


Na udržanie zeleniny na zimu je viac spôsobov. Medzi inými je to: ukladanie v piesku a v hline, v parenisku alebo v pivnici, sušenie, sterilizovanie alebo parenie v soľnom alebo octovom roztoku a konzervovanie v octe a soli. Keď chceme mať skoro na jar zelený petržlen, v záhradke necháme niekoľko koreňov. Keď mrzne, prikryjeme ich hnojom alebo slamou a skoro na jar máme zelený petržlen aj koreň. Niektoré gazdinky aj tak robia, že pri pripravovaní polievky odrežú hlavičky koreňa, dajú ich na tanierik, v ktorom je trochu vody. Odrezané hlavičky postavajú potom hore koncom, držia v okne v teplej izbe a vňať čochvíľa pekne rastie. Ba môžeme aj tak urobiť, že na dvoch bokoch jednej debničky proti sebe vyvŕtame otvory, aby sme mohli cez ne vystrčiť vrchnú čiastku petržlenu. Petržlen postrkáme alebo poukladáme koreňom do vnútra debničky a hlavičkami von. Občas ho pokropíme vodou. Keď už vňať nevyrastá, korene nahradíme novšími. Na tento cieľ berieme tenšie korene, ktoré by sme ináč neupotrebili. Kapustné a kelové zdravé hlavičky udržíme na vzdušnej povale, kde veľmi nemrzne. Vrchné listy oschnú a hlavičky takto dlho vydržia. Keď viac mrzne, chránime ich papierovým alebo slameným obalom.

Sterilizovaním alebo parením zničíme hnilobné baktérie. Týmto spôsobom konzervujeme obyčajne fazuľové struky, paradajky a miešanú zeleninu. Zeleninu sterilizujeme buď v cukrovom, soľnom alebo octovom roztoku - podľa toho, ako pripravujeme zeleninu. Soľný roztok pripravujeme tak ako dobre presolenú polievku. Octový roztok podľa chuti. Do takých zelenín, ktoré pripravujeme so soľným roztokom, pridáme aj trochu octu, aby zostala zelenina tvrdšia. Na konzervovanie - zaváranie zeleniny používajme podľa možnosti patentných pohárov, lebo soľný alebo octový roztok pripravíme podľa chuti, kým v obyčajných pohároch musíme dať viac soli alebo octu, lebo ich nevieme tak nepriedušne uzavrieť. Týmto spôsobom je zelenina presolená alebo prekyslená, stráca na chuti, lebo ju musíme potom dobre vymočiť.

Konzervovanie zeleniny v octe alebo v soli spočíva v tom, že ocot a soľ zničia hnilobné baktérie a tým zabránime rozkladu. Najmä kapustu a niekedy aj uhorky a zelenú fazuľu konzervujeme v soli. Aby nemäkli, musíme dať na vrch suda dobrú váhu a mať ich stále zaliate v roztoku a v chladnej miestnosti.


Uhorky v octe.


Odstrihneme bezchybné pekné mladé zelené uhorky a na každom necháme kúsok stopky. Umyjeme ich v čerstvej vode a necháme odtiecť. Medzitým dáme na dno 5 I pohára trochu zeleného kôpru aj so zeleným semenom, 20-30 zrniek čierneho korenia, 1-2 kúsky ďumbieru, 4-5 lístkov bobkového listu a odtečené uhorky poukladáme do pohára. Medzi uhorky vložíme tiež 2-3 zelené štipľavé malé papriky, od ktorých dostanú uhorky dobrú príchuť. Keď sme pohár naplnili, uhorky zalejeme prevareným a z polovice vodou rozriedeným vychladnutým octom, ktorý sme pri preváraní podľa chuti osolili. Na povrch mažeme dať krížom drievka alebo tenkú ohybnú doštičku, aby boli uhorky celkom zaliate octom. Obviažeme pergamenovým papierom a uschováme v suchej chladnej miestnosti.

Keď dáme slabší ocot, uhorky začnú obyčajne kysnúť. Vtedy ich nechajme najlepšie tak, lebo čochvíľa sa vyčistia a sú zasa chutné. Mnohé gazdinky dávajú pomedzi uhorky okrem kôpru aj viničové výhonky a úponky, mladé višňové lístie, ale aj bez týchto sú uhorky dobré. Nedávajme mnoho kôpru, lebo uhorky by dostali, horkastú a silne kôprovú príchuť.


uhorky.


Na dno väčšieho hlineného alebo kamenného hrnca alebo súdka bez jedného čela dáme zelený kôpor so zeleným semenom, niečo višňového lístia, viničových výhonkov a úponkov (stačí však aj samý kôpor), na čo položíme kúsok čierneho chleba. Potom poukladáme do nádoby akékoľvek uhorky, väčšie, menšie, aj chybné, staršie žltkasté, ktoré pred vložením umyjeme, obidva konce z nich odrežeme a ešte aj s dvoch strán pokonci narežeme. Medzi uhorky môžeme prisypať aj trochu rasce, čo však nie je priamo potrebné a uhorky zalejeme rozvarenou osolenou vlažnou vodou. Na povrch uhoriek položíme kúsok čierneho chleba alebo výkysky, v handričke, pokryjeme drievkom alebo inou primeranou doštičkou, za ťažíme čistým kameňom a necháme v teplej miestnosti alebo na úslní kvasiť. Uhorky sa vykvasia asi za týždeň. Potom zoberieme z povrchu prípadnú pleseň a povlak, ba aj chlieb alebo výkysku. Keď máme po ruke salicylovú v liehu rozpustenú kyselinu, nalejeme ju na uhorky, čo však nie je bezpodmienečne potrebné, zaťažíme kameňom a prenesieme do chladnej suchej miestnosti, aby nepodľahli rýchlemu rozkladu. Keď sme zakvasili väčšie množstvo, po čase drievko a kameň zoberieme a umyjeme, pleseň vyberieme a dolejeme podľa potreby slanou vodou.


Uhorky v slanej vode.


Odstrihneme zdravé zelené mladé bezchybné uhorky strednej veľkosti a dáme ich na 1 deň odležať. Na uhorkách ponecháme kúsok stopky. Na druhý deň dáme uhorky na 1/2 hod. do čerstvej vody, potom každý umyjeme a poukladáme do hlbšej nádoby. Dáme prevariť slabo osolenú vodu a keď vrie, zalejeme s ňou uhorky a necháme ich v osolenej vode asi 2-3 min., teda len toľko, aby sa oteplili. Uhorky vyberieme na sito alebo na rozopnutý obrus a necháme ich odtiecť. Medzitým varíme asi 1/4 hod. dobre osolenú vodu, ktorú dáme vychladnúť. Vezmeme obyčajný 5 1 pohár, na dno dáme zelený kôpor, 4-5 očistených okržielkov chrenu a na to dobre na husto poukladáme uhorky. Uprostred pohára dáme znovu trochu kôpru a chrenu, potom zas a uhorky až po krk pohára. Keď je naplnený, uhorky zalejeme vychladnutou, osolenou vodou a dobre obviažeme pergamenovým papierom alebo ešte lepšie mechúrom. Pohár dáme na 8-9 dní na teplé miesto, - ale nie na úslnie - a na pergamenový papier alebo na mechúrový obväz položíme vo vode namočenú a vyžmýchanú handru a dávame pozor, aby bola cez tento čas vždy mokrá. Uhorky sa začnú kvasiť o 3-4 dni a skalia sa. Po 8-9 dňoch pokrútime pohárom, aby prípadná kalová usadlina klesla z uhoriek na dno. Uhorky uschováme v chladnej, suchej a vzdušnej miestnosti.


Uhorkový šalát na zimu.


Uhorky okrájame, postrúhame na struháku na hlbšiu misu ako na obyčajný šalát, osolíme, prikryjeme a necháme asi 1 hod. stáť, Potom pripravíme z octu, vody a soli roztok ako na šalát. Postrúhané uhorky veľmi zľahka vyžmýchame, uložíme do pohára, na dno ktorého sme dali trochu zrniek čierneho korenia, zalejeme spomenutým roztokom, dobre obviažeme pergamenovým papierom a dáme sterilizovať. Pohár necháme v pare asi 5 min., len čo začala voda vrieť. Keby boli uhorky pri upotrebení veľmi slané alebo kyslé, dáme ich vymočiť vo viacerých čerstvých vodách.

Iný spôsob: Vezmeme také uhorky, ktoré majú drobné jadierka. Uhorky okrájame, postrúhame na struháku ako na šalát, osolíme ich, premiešame a necháme prikryté stáť asi 2 hod. Potom dáme uhorky na sito alebo na rozpnutú handru, ktorá musí byť čistá a riedka a necháme asi na 2 hod. odtiecť. Keď sú už odtečené, vložíme ich do pohára, ale len do polovice, aby sa nekazili, zalejeme ich s trochou vody rozriedeným, prevareným a vychladnutým octom a na povrch nalejeme trochu tabuľového oleja. Pohár dobre obviažeme pergamenovým papierom a uschováme na suchom, chladnom mieste. Pri upotrebení olej s povrchu vatou zoberieme. Keby boli uhorky presolené alebo prekyslené, vymačkáme ich vo viacerých čerstvých vodách.


Tekvica v octe.


Tekvicu s tvrdou dužinou rozkrájame na väčšie kusy, okrájame ich" pozbavíme jadrinca a s ním spojenej mäkkej častí dužiny a potom pokrájame pruhy tekvice na menšie kocky. Na dno pohár a dáme zelený kôpor, celé čierne korenie, ďumbier, bobkový list a všetko tak, ako na uhorky v octe. Zalejeme ich tiež vodou rozriedeným, prevareným a osoleným vychladnutým octom. Celý postup je celkom taký ako pri uhorkách v octe. Takto naložená tekvica nahradzuje dobre uhorky.


Čalamáda.



1 veľkú hlavičku kapusty, 1 kg paradajok, 1 kg uhoriek, 112 kg cibule. 25 kusov červenej sladkej paradajkovej papriky (okrúhla, mäsitá) a 30 kusov zelenej sladkej papriky pokrájame na rezance, miešame, dáme do potrebne veľkej a hlbokej misy alebo inej nádoby, obaríme vriacou slanou vodou (do vody sme dali 4-5 lyžíc soli), prikryjeme a necháme stáť až vychladne. Vychladnutú čalamádu dva razy dobre vyžmýchame a kladieme ju do dieži alebo inej širokej nádoby, posypeme 1 lyžicou horčičného ho semena, kryštálovým cukrom za 3 hrste a 1 lyžicou čierneho mletého korenia (nie kopcom), a premiešame. Medzitým rozriedime 1 1/2 I octu s 3 l vody, trochu osolíme a prevaríme. Týmto rozriedeným prevareným horúcim octom zalejeme čalamádu a necháme ju vychladnúť. Vychladnutú čalamádu uložíme do pohárov aj s octom, povrch zalejeme tabuľovým olejom, dobre obviažeme pergamenovým papierom a uschováme v chladnej vzdušnej miestnosti. Pri upotrebení olej zoberieme vatou.


Zelené paradajky v octe.


Pripravujeme ich ako uhorky v octe.


Zelerový šalát na zimu.


Zeler pokrájame na hrubšie kusy a uvaríme namäkko v octe, ktorý sme rozriedili vodou, osolili a trochu cukrom osladili. Potom zeler vyberieme a keď trochu vychladol, pokrájame ho na tenšie lístky ako na šalát, posypeme čiernym mletým korením, dáme do pohára, zalejeme rozriedeným octom, v ktorom sme varili zeler a povrch zalejeme tabuľovým olejom. Pohár nepriedušne uzavrieme. Pri upotrebení olej vyberieme vatou.


Fazuľa v soli.


Na zaváranie berme mladé struky, ktoré keď ohneme, sa rozlomia. Ktoré sa len ohnú bez toho, že by sa zlomili, tie sú už staršie. Struky dobre očistíme, stopky, končeky a vlákna z oboch strán odstránime nožom, pokrájame na šikmé kúsky na hlbšiu misu, osolíme a premiešame. Na 1 kg fazule dáme 15 dkg soli. Fazuľu potom dobre napcháme do fliaš so širokým hrdlom, dobre zazátkujeme, zapečatíme a uschováme v chladnej vzdušnej miestnosti. Pred upotrebením fazuľu umyjeme dobre vo viacerej čerstvej vode, zalejeme horúcou vodou a necháme 2 hod. stať. Potom ju už viac nesolíme.


Fazuľa bez prísad.


Fazuľové struky pripravíme v soli ako v predošlom opise. Očistíme ich, pokrájame, dáme do hlbšej hlinenej alebo neotlčenej emailovanej nádoby na 5 dní a každý deň zalejeme novou čerstvou vodou. Na šiesty deň fazuľu vyberieme na sito alebo na rozopnutú handru a necháme odtiecť. Potom vložíme fazuľu do pohára, zalejeme ju čerstvou vodou, na povrch nasypeme 1 lyžicu prášku kyseliny salicylovej a dobre obviažeme pergamenovým papierom. Pri upotrebení fazuľu dobre umyjeme v čerstvej vode a pripravujeme ju ako inú čerstvú fazuľu.

Iný spôsob: Mladé fazuľové krehké struky otrháme v peknom slnečnom počasí, aby boli celkom suché. Dám ich na chvíľku do horúcej vody, rozložíme ich na sitko a necháme ich oschnúť nad sporákom. Keď oschli, vložíme ich do pohára a dobre obviažeme pergamenovým papierom. Pred dusením obaríme fazuľu slanou vodou.


Cvikla v cukre.


Cviklovú repu očistíme, umyjeme a dáme napolo uvariť. Repu potom okrájame, a rozkrájame na lístky, kolieska, kocky alebo kotúčiky. Takto pokrájanú repu uvaríme namäkko v tomto roztoku: Na 1/2 kg repy berieme 20 dkg cukru s trochou octovej vody, kúsok škorice, niečo jemne pokrájanej citrónovej kôrky. Pri dováraní pridávame ešte trochu citrónovej šťavy. Repu potom vyberieme a vložíme do pohára. Sirup ešte nahusto zvaríme, necháme vychladnúť, zalejeme s nim cviklu a vyberieme škoricu. Na pohár dáme biely papier, nasiaknutý kyselinou salicylovou (v troche rumu alebo vo vode rozpustený salicylový prášok), prikryjeme ho pergamenovým papierom a dobre obviažeme.


Paradajky na omáčky a polievky.


Berieme celkom zrelé paradajky. Umyjeme ich v čerstvej vode, stopky; odstránime, vyrežeme nahnité čiastky a paradajky necháme odtiecť. Potom ich pokrájame na drobnejšie kúsky a v širšom kastróliku, spočiatku na miernom ohni, rozvárame. Keď sú rozvarené, pri usilovnom miešaní, dovaríme ich na potrebnú hustotu, prepasírujme cez husté sitko, ponalievame do silných fliaš, dobre zazátkujeme, obviažeme ešte pergamenovým papierom, fľaše obalíme senom a sterilizujeme 1 hod.

Iný spôsob: Keď sme paradajky rozvarili a prepasírovali, dáme ich znovu prevrieť a horúce nalievame do pripravených ohriatych fliaš, ktoré hneď zazátkujeme a obviažeme pergamenovým papierom, poukladáme do väčšieho koša vedľa seba, zabalíme do pokrovca, ktorý je v koši prichystaný pred vkladaním fliaš, prikryjeme ešte aj druhým pokrovcom a necháme v koši stať, kým celkom nevychladli.

Iný spôsob: Niektoré gazdinky aj tak sterilizujú paradajky, že s rozvarenou a prepasírovanou šťavou naplnené a riadne obviazané naše po upečení chleba pokladú na plechy do pece, komín dobre uzavrú a nechajú v peci, kým táto nevychladne.


Paradajky v cukre.


Na jeseň vyberieme nedozreté, zelené, tuhé paradajky rovnakej veľkosti. Obaríme ich horúcou vodou, vrchnú šupku ľahko stiahneme, prepicháme ich na viacerých miestach šparchadlom na zuby alebo iným tenkým drievkom. Na 1 kg paradajok rozvaríme v 4 dl vody 1/2 kg cukru a pridáme trochu vínneho octu. Do riedkej bielej handerky zaviažeme 4-5 celých hrebíčkov, kúsok škorice, 3-4 nahrubo roztlčené slivkové jadierka a dáme ich variť do cukrového roztoku. Keď sa toto všetko varí, dáme do toho na krátky čas aj paradajky. Tieto potom vyberieme, dáme do hlineného hrnca alebo na hlbšiu misu a cukrový roztok ešte povaríme chvíľku, potom ho vylejeme na paradajky a necháme stať. Na budúci deň šťavu zlejeme, znovu prevaríme aj s korením v handričke a nalejeme naspäť na paradajky. Na tretí deň opakujeme to isté. Potom dáme paradajky do pohára, zalejeme ich cukrovým roztokom a dobre obviažeme pergamenovým papierom. Uschováme v suchej chladnej miestnosti.


Čerstvá miešaná zelenina v soli.


Potreba: 50 dkg mrkvy, 50 dkg petržlenu, 50 dkg zeleru, 25 dkg kalerábu 50 dkg karfiolu, 15 dkg póru, 50 dkg cibule, -50 dkg kelu, 25 dkg zelenej vňate zeleru, 25 dkg zelenej vňate petržlenu, 50 dkg hríbikov, 50 dkg zeleného hrášku bez strukov.

Korienkovú zeleninu oškriabeme, umyjeme aj s ostatnou, dáme odtiecť a schnúť. Potom najemno rozkrájame karfiol, kel, hríbiky, zelenú vňať. ba aj ostatnú zeleninu. Aby sme nemali toľko práce, pokrájame to na väčšie kúsky a zomelieme na masovom mlynčeku. Hrach necháme v celosti. Takto pripravenú všetku zeleninu dáme na hlbšiu misu a pri stálom miešaní rukou prisýpame 40 dkg jemno utlčenej alebo mletej soli, aby sa so zeleninou dobre spojila. Potom zeleninu hneď napcháme do menších pohárov, dobre obviažeme pergamenovým papierom, uschováme v chladnej miestnosti. Je isté, že v patentných pohároch sa zelenina lepšie udrží. Zeleninu pridávame do polievok, ktoré až potom prisolíme, keby nebola dostatočne slaná od zeleniny. Zeleninu pridáme do polievky, keď zoberieme peny.


Zelená sladká - alebo štipľavá paprika v octe.


Nakladáme ju ako uhorky v octe, ale miesto akýchkoľvek iných prísad dáme do pohára len kôpor.


Paprika plnená kapustou.


Dobre očistíme a v čerstvej vode umyjeme veľké zelené sladké papriky. Stopky so spodkom papriky odrežeme, vnútrajšok so semienkami vyberieme, pokrájame na jemné rezance čerstvú kapustu, osolíme ju, premiešame a necháme 15-25 min. stať. Potom kapustu dobre vymačkáme, primiešame do nej hodne zrniek čierneho korenia a kapustu dobre natuho napcháme do paprík. Naplnené papriky poukladáme do väčšieho pohára spodkom hore alebo okolo do strán pohára, aby sa kapusta z paprík nevysypala. Potom ju zalejeme vodou rozriedeným, trochu osoleným prevareným a vychladnutým octom. Pohár dobre obviažeme pergamenovým papierom a uschováme v chladnej suchej miestnosti. Podávame obyčajne k mäsu.


Paprika na plnenie v soli.


Zelené, veľké, dužinaté papriky umyjeme v čerstvej vode, spodok so stopkou odkrojíme, semeno znútra vyberieme, každú znútra osolíme, vopcháme jednu do druhej a nakladieme do väčších pohárov. Na povrch nasypeme hustú vrstvu soli a pohár obviažeme pergamenovým papierom. Papriku upotrebujeme v neskoršom čase na plnenie mäsom a ryžou. Pred upotrebením dáme ju vo viacerých čerstvých vodách vymočiť.


Paprikový šalát v octe.


Vezmeme zdravé, čerstvé, dužinaté a zelené papriky, ktoré umyjeme v čerstvej vode a dáme otiecť Potom ich vložíme do hlbšej misy, obaríme horúcou vodou, aby zmäkli. O chvíľku vodu zlejeme, papriky pokrájame do hlbokej misy (stopky a zrnká odstránime), osolíme, premiešame a necháme stať asi 1/2 hod. Potom dobre vyžmýchame, napcháme dobre do· pohára, mažeme primiešať aj niečo zrniek čierneho korenia, zalejeme vodou rozriedeným, trochu osoleným, prevareným, ale vychladnutým octom, obviažeme pergamenovým papierom a uschováme v chladnej suchej miestnosti.


Petržlenová vňať v soli.


Zelenú petržlenovú vňať umyjeme v čerstvej vode, necháme oschnúť, potom ju nadrobno posekáme, posypeme soľou, dobre premiešame a napcháme do hlineného hrnca. Povrch pokryjeme čistou handričkou, pritlačíme umytým kameňom, hrniec obviažeme pergamenovým papierom a necháme stáť asi 3--4 týždne. Keď sa vňať dobre uležala a stuhla, kameň vyberieme. Pred upotrebením ju vymáčame v čerstvej vode. Takto môžeme uschovať aj celú vňať a pri upotrebení pokrájať.


Zelerová vňať v soli.


Pripravujeme ju ako zelenú petržlenovú vňať, ale musíme ju vo viacerej čerstvej vode dobre vypláchať a dať dohre oschnúť.


Reďkovka v pare.


Riadne očistenú a v čerstvej vode umy tú reďkovku pohádžeme do osolenej horúcej vody. Necháme ju len toľko prevrieť, aby nezmäkla. Potom ju dáme na sito otiecť. Medzitým rozvaríme ocot, ktorý sme osolili a pridali do neho kúsok na lístky pokrájanej cibule, niekoľko zrniek čierneho korenia, trochu cukru a 1 menší bobkový list. Keď ocot vrie, odstavíme ho so sporáka, dáme do neho otečenú reďkovku a necháme v ňom, až vychladne. Reďkovku potom vyberieme do pohára, obviažeme pergamenovým papierom a dáme sterilizovať na 5 minút. Uschováme v chladnej suchej miestnosti.


Hríby alebo huby v soli.


Hríby alebo huby očistíme, umyjeme v čerstvej vode a necháme na site oschnúť. Potom pokrájame na lístky, vložíme do menších pohárikov vrstvovite. Medzi jednotlivé vrstvy dáme vrstvu soli. Hríby alebo huby dobre stláčame, až vystúpi na povrch voda. Vrchnú vrstvu hríbov zasypeme soľou. Poháriky obviažeme pergamenovým papierom a uschováme v suchej chladnej miestnosti.


Hríby v octe.


Mladé čerstvé hríby, - podľa možnosti hlavičky dobre očistíme 3 umyjeme v čerstvej vode. Medzitým rozvaríme s vodou rozriedený a osolený vínny ocot, pridáme do neho niekoľko zrniek čierneho korenia a na lístky pokrájanú cibuľu. Hríby dáme do vriaceho octu a dobre ich v ňom uvaríme. Potom ich vyberieme do obyčajného alebo patentného pohára a zalejeme vychladnutým octovým roztokom, v ktorom sa varili. Dobre ich obviažeme a dáme sterilizovať. Vychladnuté uschováme v chladnej suchej miestnosti. Hríby dávame k masu.


Rýdziky v octe.


Mladé čerstvé rýdziky dobre očistíme a uvaríme vo vodou rozriedenom, osolenom horúcom vínovom octe, do ktorého sme dali aj trochu pokrájanej cibule na lístky a trochu rasce. Potom ich vyberieme, poukladáme do pohára a zalejeme vychladnutým octovým roztokom, v ktorom sa varili. Pohár dobre obviažeme pergamenovým papierom a dáme sterilizovať. Vychladnuté uschováme v chladnej suchej miestnosti.


Mixed Pickles (rozličná zelenina).


Na zavarenie berieme mladú zeleninu akú máme poruke: malú mrkvičku, mladý kaleráb, karfiol, vylúpaný zelený hra ch, drobné uhorky, zelenú fazuľu v strukoch, reďkovku, hríbiky, malé cibuľky, zelené drobné paradajky, drobnú sladkú, ba aj červenú papriku. Každú zeleninu očistíme, ktorú treba aj rozkrojíme (kaleráb, karfiol, hríby, reďkovka) a každú zeleninu osobitne uvaríme len napolo (aby nezmäkla) v octovej osolenej vode asi 5-10 min. Najmenej vezmeme z mrkvy. Reďkovku nevaríme, ale pred upotrebením rozpoltenú asi 12 hod. vopred nasolíme a potom necháme na obrúsku oschnúť. Po uvarení všetku zeleninu vysypeme na sito, necháme vychladnúť, striedavo poukladáme do 5 l pohára a na dno dáme zelený kôpor. Pri ukladaní dáme medzi zeleninu niečo zrniek čierneho korenia, 1-2 malé kúsky ďumbieru, niekoľko koliesok očisteného chrenu. Zeleninu zalejme vodou rozriedeným, rozvareným, ale vychladnutým octom vínovým, aby bola ním celkom pokrytá. Navrch dáme salicylového prášku. Octový roztok má byt ostrý, - keď nakladáme do obyčajného pohára, - lebo zelenina obsahuje aj cukor, a preto slabý roztok by nebol dostatočný. Dobre obviažeme pergamenovým papierom a uschováme v chladnej suchej miestnosti.

Sušený chren.


Oškriabaný chren umyjeme, pokrájame na tenké kolieska, sušíme na bielom papieri na plechu alebo na leske, až celkom vyschne. Potom ho utlčieme v mažiari na prášok a uschováme v plátenom vrecku v suchej miestnosti. Na prípravu omáčky alebo na iné upotrebenie ovlažíme h() buď vodou, alebo vodou rozriedeným octom.


Sušená pažítka.


Zelenú pažítku umyjeme, pokrájame asi na 1/2 cm alebo aj kratšie kúsky a sušíme na bielom papieri za oblokom, na úslní. Uschováme v suchu v nepriedušnej škatuľke alebo v obviazanom poháre, lebo vo fľaše. V zime príjemne okorení polievku, v ktorej ju povaríme.


Sušená petržlenová vňať.


Zelené listy petržlenu dobre umyjeme a necháme oschnúť. Potom ich sušíme na úslní na leske alebo na plechu na bielom papieri. V rúre sušená stratí na chuti a na farbe.


Sušené hríby.


Čerstvé hríby očistíme, umyjeme v čerstvej vode a dáme odtiecť. Potom ich pokrájame na tenké lístky a sušíme na leskách alebo na plechoch na bielom papieri, najlepšie na úslní. V pošmúrnom, vlhkom, daždivom počasí sušíme ich v kuchyni alebo v rúre v miernom teple. Keď sú na jednej strane usušené, obrátime ich na druhú stranu. Uschováme v plátenných vreckách v suchej miestnosti alebo v plechovej nepriedušne uzavretej škatule. Keď chceme sušené hríby použiť tak ako čerstvé, zalejeme ich horúcou vodou a necháme v prikrytom kastróliku asi 1/4 hod. Potom vodu zlejeme, hríby zalejeme novšou vriacou vodou a necháme na horúcom sporáku tak dlho, až nadobudnú hríby vzhľadu čerstvých. Druhú vodu tiež zlejeme.


Hríbový prášok.


Hríby dobre očistíme a usušíme. Keď sú usušené, dáme ich na plechu na bielom papieri do teplej rúry, aby sa ešte lepšie vysušili a dali sa ľahko lámať. Hríby potom utlčieme v mažiari na prášok a uschováme v suchu y nepriedušne uzavretej alebo v dobre zazátkovanej fľaši.

Prášok dávame do polievok, do cesta na omelety, čím dostanú dobru hríbovú príchuť. Keď chceme mat chutnejší zemiakový šalát, posypeme ho hríbovým práškom.


Mrkvový a hruškový prášok.


Mrkvu, najlepšie karotku, očistíme, oškriabeme, nadrobno pokrájame a dáme sušiť nad sporákom. Keď dobre uschla, mrkvu zomelieme alebo utlčieme a upotrebíme na posýpanie rezancov.

Z hrušiek pripravujeme tiež týmto spôsobom.


Náprava chybných uhoriek.


Vyskytne sa, že naložené uhorky dostanú nepríjemnú príchuť. Takéto uhorky dobre umyjeme v čerstvej vode, osolíme, uložíme do čistého prázdneho pohára, medzi uhorky dáme niečo zrniek čierneho korenia a necháme takto stať 1-2 dni. Potom ich zalejeme prevareným, vodou rozriedeným a vychladnú tým dobrým octom (1 diel octu na 3 diely vody) a pohár obviažeme pergamenovým papierom.

Návrat na obsah