Polievky - PERAMA

Prejsť na obsah

Polievky

Kuchárka r. 1945

Kuchárska kniha z roku 1945

P o l i e v k y

Hovädzia polievka.


Keď chceme mať dobrú hovädziu polievku, vezmeme si mäso zvrchu zadného stehna, buď od chvosta, z chrbtoviny, buď z prednej lopatky alebo z rebier s dovažkom špikovej kosti. V studenej vode umyté mäso a špiková kosť musia byť postavené v studenej vode najneskôr o ½ 10 hodine a majú sa variť pomaly - malým klokotom - do 12. hodiny. Keď začne polievka vrieť, zoberieme peny. Keď je už celkom čistá, osolíme ju, pridáme niekoľko zrniek čierneho korenia, niekoľko čerstvých alebo sušených hríbikov, niečo z každej zeleniny (mrkva, kaleráb, petržlen, zeler, cibuľa, pór - čo je naporúdzi) a v lete aj kytičku zelenej petržlenovej a zelerovej vňate a jednu sladkú papriku. Zelenina nech nepreráža jedna druhú. Aby mala polievka aj peknú farbu, vezmeme dobre červenú mrkvičku, postrúhame ju na struháku, upražíme na masti a vlejeme do polievky. Keď sa nám zdá, že polievka je slabá, miesto rezancov, slížikov alebo štvorčekov, zavaríme do nej niečo také, čo ju napraví, napr. krupicové halušky, zemiakové knedličky, žemľové štvorčeky atď., (ich pripravenie je opísané v III. diele. Cestá, prídavky a závarky do polievky.). Pred nastolením, polievku precedíme, zeleninu podávame osobitne, kto si praje. Výbornú chuť pridá do polievky nadrobunko pokrájaná zelená pažítka . Na hovädziu polievku hneď berieme potrebné množstvo vody. Medzi varením nesmieme dolievať vodou, lebo týmto stráca na dobrote.


Odmastenie hovädzej polievky.


Chorí, ba aj ľudia slabého žalúdka neznesú mastné polievky. Polievku odmastíme, keď ju precedíme cez čistú plátennú handru, namočenú predtým do studenej vody a vyžmýkanú. Až po precedení zavárame do nej niečo.


Bouillon.


Varením hovädzieho, trochu osoleného masa vo vode, získame rozličné rozpustné čiastky. Takto získanú tekutinu voláme bouillon. Dobrý bouillon docielime tak, keď mäso vložíme do studenej vody a varíme ho sotva pozorovateľným varom - ako prv opísanú hovädziu polievku - so všetkou tam opísanou zeleninou a hríbikmi. Táto polievka je zdravý, ľahký, výživný pokrm pre každého. Posilňuje žalúdok a robí ho spôsobilým prijímať a zažívať potravu. Pre 6-8 osôb treba aspoň 1 kg hovädzieho masa, polovicu sliepky, 1/2 kg hovädzích kostí a už prv spomenutá zelenina. Varí sa v 6 litrovom hrnci veľmi pomaly aspoň 3 hodiny. Pred nastolením sa precedí cez servít. Ako závarky dáme do nej vyprážaný hrášok alebo žemľové štvorčeky (opísané v III. diele v záhlaví O závarkách do polievky). Polievka podáva sa v šálkach pri neobyčajných večerných príležitostiach.


Slepačia polievka.


Slepačia polievka pripravuje sa so všetkou zeleninou ako hovädzia polievka. Aby bola čím záživnejšia, pokrájame sliepku na kúsky a nie v celosti varíme. Zo zomletej pečienky, srdca a puchora dobre je pripraviť knedličky, opísané v III. diele O závarkách, lebo tieto knedličky zlepšujú príchuť. Slabým na žalúdok alebo chorým odporúča sa pred nastolením dobre rozmiešať na polievkovom tanieri jeden žĺtok a pri jeho ustavičnom miešaní liať naň horúcu polievku. Toto sa opakuje pre každú osobu. K pečienkovým knedličkám, keďže ich je málo, môžeme pridať e do polievky - ako závarok - cestové štvorčeky alebo zemiakové knedličky, opísané v III. diele.


Obarová polievka.


Pri zakáľačke varíme v kotly rozličné kusy bravčového masa k rozličným prípravám. Vodu, v ktorej sa toto všetko varí, menujeme obarom. Viď VII. diel O zakáľačke, tlačenke atď.). Zvyšný obar upotrebíme ako polievku. Mastné z povrchu obaru zoberieme, obar osolíme a keď sa pri varení - rozpuknutím jaternice, čreva - obsah týchto v obare nevysypal čiastočne - dáme do obaru z prichystanej "žobráckej kaše" (VII. Ciel) potrebné množstvo na zhustenie polievky.


Guľášová polievka.


Guľášová polievka je najlepšia, keď je rozličné mäso - hovädzie s bravčovým. Na kastról dáme dobrú varechu masti. Pokrájame jednu cibuľu a dáme ju pražiť do masti. Keď je už ružová, dáme do nej na kúsky pokrájané rozličné mäso a dusíme. Pridáme trochu sladkej papriky, rasce (niekto - po viedensky - má rád i kúsok cesnaku). Pomaly podlievame vodou. Keď je už mäso mäkké, prilejeme toľko vody, koľko chceme polievky. Potom dáme do nej na okržielka pokrájané zemiaky - podľa ľúbosti - a varíme, až zemiaky zmäknú a osolíme. Takto sa robí aj "falošná" guľášová polievka. Miesto masa dusíme len zemiaky a pokračujeme podľa prv uvedených predpisov. Popri zemiakoch môžeme v polievke zavariť aj šklbance ináč trhance, ktorých pripravenie je opísané v "Hrachovej polievke".


Ruská polievka.


Pokrájame na kúsky 15 dkg hovädzieho 2- 15 dkg bravčového masa a dáme do osolenej studenej vody variť s pridaním rozličnej korienkovej zeleniny. Keď mäso už mäkne, polovicu polievky zlejeme do druhého hrnca a v neodliatej varíme ďalej pokrájané mäso so zeleninou. Do zliatej polievky dáme však variť 25 dkg sudovej kapusty. Keď táto začína mäknúť, pridáme očistené a nadrobno pokrájané zemiaky a niekoľko lyžíc paradajok. Keď je obsah v obidvoch hrncoch uvarený, zmiešame to všetko spolu, prilejeme asi 3 dl kyslej smotany , necháme trošku prevrieť a horúcu podávame. (Množstvo vody berieme podľa potreby ).


Kuracia polievka.


Na okržielka(kolieska) pokrájanú zeleninu dáme variť v 2 l vody s väčším, už odrasteným kuraťom (mládka). Necháme pomaly vrieť. Skúsime vidličkou, či je kura už mäkké, potom ho vytiahneme s veľkou dierkovanou varechou, aby sa nerozsypalo a necháme ho vychladnúť. Polievku precedíme, v nej varenú zeleninu pretrieme (prepasírujeme) a dáme naspäť do polievky. Spravíme riedku zápražku. Keď je táto už ružová, pridáme do nej nadrob no pokrájanú zelenú vňať petržlenu a zeleru, čo necháme pražiť 1-2 minúty, potom rýchlo podlejeme polievkou a precedenú zápražku vlejeme do polievky. Vychladnuté kura opatrne pokrájame na kúsky a dáme ho do polievky. Polievka podáva sa s rozsekaným kuraťom a ako závarok - na osobitnom tanieri - pražené žemľové kocky alebo ryža so žĺtkami. (Viď III. diel O závarkách.)


Polievka z husacích alebo kačacích drobkov.


Drobky – väčšie rozsekané kúsky – postavíme do studenej vody s pridaním rozličnej zeleniny ako do hovädzej polievky. Uvaria sa asi za 1 1/2hod. Keď sú už mäkké, vyberieme ich, polievku precedíme, potom drobky dáme naspäť a polievku podávame s ľubovoľným závarkom. Keď chceme ako predjedlo – asietu – upotrebiť v polievke uvarené drobky, pripravíme si ich podľa opisu, uvedeného v IV. Diele O predjedlách.


Rybacia polievka.


Na rezančeky pokrájame 2 petržleny, 3 mrkvy a kúsok zeleru. Toto dáme variť do takého množstva vody, koľko polievky potrebujeme. Keď je zelenina už skoro mäkká, pridajú sa vnútornosti - ikry alebo mliečie - z ryby, hlava - keď máme aj viac hláv - prípadne aj iné zvyšné kúsky z ryby. Polievku zapražíme s bledou maslovou zápražkou, osolíme a trochu okoreníme, potom sa povarí najdlhšie 1/2 hodiny, lebo ryba sa varí rýchlo. Potom sa precedí. Po precedení, keď máme vajcia, môžeme do horúcej polievky roztrepať 1-2 žĺtky. K polievke pridávajú sa kocky praženej žemličky.


Pripravenie zápražky vo všeobecnosti.


Pri zapražovaných polievkach najdôležitejšou podmienkou je pripravenie zápražky a jej príchuť. Túto príchuť poznamenám pri každej polievke zvlášť. Príchuť robí polievke pridaná cibuľka, cesnak, petržlen, zeler, rasca, pažítka atď. Zápražku pripravujeme takto: v kastróliku si rozpustíme masť - podľa toho, koľko zápražky potrebujeme do pripravovaného množstva jedla (1 lyžicu pre 4 osoby). Keď je masť už teplá, pridáme do nej múky, zasa podľa toho, aké jedlo pripravujeme - viac alebo menej. Do polievok robíme redšiu - menej múky, do prívarkov hustejšiu - teda viacej múky. Chvíľami pomiešame, aby nám neprihorela. Keď je zápražka ružová, primiešame do nej potrebnú príchuť, podlejeme studenou vodou - nikdy nie teplou, lebo by rýchlo zhustla - pri pomalom miešaní necháme povariť, až zápražka zhustne, potom precedíme do polievky alebo do prívarku, ktoré necháme potom ešte prevrieť trochu (v cedidle tiež miešame, aby lepšie prešla). V cedidle zbudnuvšiu cibuľku alebo inú zeleninu, dáme preč. Pripálenú zápražku nedávajme do nijakého jedla, lebo skazíme tým jeho chuť, čo sa už nedá ničím napraviť. Do rozličných jedál pripravujeme zápražku v rozličných stupňoch. Múku dávajme do zahriatej masti a nie do horúcej. Jedlá zahusťujeme vždy horúcou zápražkou cez cedidlo. K zahusteniu bielych jemných polievok, omáčky, zaprávaného masa, zelenín, hydiny, teľacieho mäsa pripravujeme bledoružovú zápražku. K tmavším polievkam, omáčkam, smažíme zápražku na červeno. Hnedú zápražku dávame do celkom tmavej polievky a omáčky.


Zátrepka.


Zátrepku pripravujeme tak, keď v 1-2 dl sladkého mlieka roztrepeme kávovú lyžičku múky tak, aby neboli hrčky. Roztrepanú vylejeme do polievky a necháme prevrieť. Zátrepku upotrebíme na zhustenie niektorých polievok a prívarkov.


Zapražená polievka.


Vezmeme masti alebo masla - podľa toho, pre koľko osôb varíme polievku (napr. pre 4 osoby vezmeme jednu veľkú lyžicu masti) - a spravíme riedku zápražku. Dáme do nej nadrobno pokrájanú zelenú vňať petržlenu, zeleru a pažítky, (je to poruke len v lete), zalejeme toľkým množstvom studenej vody, koľko potrebujeme polievky, posolíme a necháme uvariť. Po uvarení polievku precedíme, zavaríme do nej podľa ľúbosti krupicové halušky, geršle, lievanky alebo pridáme praženú žemľu, chlebíček, hrášky atď.


Obyčajná zemiaková polievka.


Okrájame zemiaky, umyjeme ich a dáme variť do vody, pričom ich osolíme. K tomu pridáme z každej zeleniny niekoľko okržielok a trochu zelenej vňate majoránu (v zime môže byť suchá, utlčená). Keď je všetko mäkké, urobíme zápražku. do ktorej. keď je ružová, pridáme nadrobno pokrájanú cibuľku. Keď je cibuľka už hnedá, zápražku precedíme do polievky. Naposledy dáme ešte pokrájanú zelenú vňať petržlenu a pažítky do nej.


Paprikášová polievka.


Vezmeme si na kastról masti (pre 4 osoby 1 lyžicu), pokrájame do nej nadrobno cibuľku. Keď je táto ružová, dáme do kastról a dusiť na okržielka (kolieska) pokrájané zemiaky. Pridáme trochu sladkej papriky a osolíme. Potom podlievame vodou. Keď sú zemiaky mäkké, vlejeme do kastróla kyslej smotánky a povaríme asi 2 minúty. Veľmi dobré sú na to zemiaky - nazývané rožky - lebo sa nerozvaria.


Mlieková polievka.


Dáme variť mlieko, pridáme trochu vody a osolíme. Keď začne vrieť, zavaríme v nej trhance alebo strúhance (viď O závarkách III. diel).


Fazuľová polievka kyslá.


Fazuľa sa postaví najneskôr o 9. hodine. Osolí sa. Keď je uvarená, spravíme zápražku, precedíme, vlejeme do polievky a prilejeme 2-3 dl zavarených paradajok a asi toľko dobre hustej kyslej smotany. Necháme 1-2 minúty povariť. Je výborná. Čím je viac smotánky, tým je lepšia. Prikyslime ju octom. Keď nedáme paradajky, môžeme dať trochu posekaného zeleného kôpru pre lepši u príchuť. Môžeme variť aj bez pridania smotany.


Fazuľová polievka sladká.


Nakrájame z každej zeleniny okržielka (kolieska) (mrkva, petržlen, kaleráb, zeler, pór) a dáme variť razom s fazuľou, pričom ju hneď aj posolíme. Keď je všetko mäkké, urobíme zápražku (väčšiu ako do kyslej polievky, lebo v tej je smotánka), dáme do nej nadrobno pokrájanú cibuľku, na hnedo upražíme a precedenú vylejeme do polievky, do ktorej mažeme dať aj pokrájanú zelenú pažítku alebo vňať petržlenu.


Šošovičná polievka.


Šošovicu dáme variť tiež o 9. hodine. Keď sa varí asi tak 1/2 hodiny, precedíme ju a vylejeme na ňu druhú horúcu prichystanú vodu, aby nebola polievka čierna. Keď je šošovica mäkká, zapražíme ju. Do zápražky dáme malý strúčok pokrájaného cesnaku. Zápražku precedíme, vlejeme do polievky a naposledy prilejeme dobre hustej kyslej smotánky. Okyslime ju octom. Je dobrá aj bez smotany.


Hríbová polievka.


Pokrájané umyté, svieže alebo suché hríby, dáme variť a osolíme. Keď sú už uvarené, urobíme zápražku. Keď je už ružová, dáme do nej pokrájanú cibuľku a trošku pokrájanej zelenej vňate petržlenu. Precedenú vylejeme do polievky, do ktorej dáme ešte nakrájanú pažítku. Do polievky sa maže zavariť aj trochu drobnej geršle alebo trhančeky.


Obyčajná karfiolová polievka.


Na menšie kúsky pokrájaný a umytý karfiol dáme variť do osolenej vody. Keď je karfiol mäkký, spravíme zápražku, do ktorej dáme pokrájanú zelenú vňať petržlenu. Precedenú vlejeme do polievky.


Karfiolová polievka so žĺtkami.


Na väčšie kúsky pokrájaný a umytý karfiol uvaríme v osolenej vode. Keď je uvarený, spravíme zápražku, precedíme ju do polievky a vlejeme aj trochu sladkej smotánky do nej. Polievku odstavíme so sporáka a pomaly vlievame do nej 2-3 dobre roztrepané žĺtky, pričom polievku miešame, aby sa žĺtky nesekli.


Rascová polievka s lievankami.


Spravíme si riedku zápražku. Keď je už ružová, pridáme rascu a podlejeme toľkým množstvom studenej vody, koľko potrebujeme polievky. Precedíme, osolíme a necháme variť. Spravíme si lievanky. Rozbijeme jedno vajce, zatrepeme s múkou tak, aby zátrepka bola hustejšia ako cesto na palacinky a zátrepku lejeme pomaly do polievky, aby sa robili slížikom podobné lievanky.


Ryžová polievka.


Umytú ryžu necháme variť, rátajúc na každého člena 1/2 malej jedácej lyžice. Keď je uvarená, spravíme zápražku, do ktorej pridáme trošku posekanej zelenej vňate petržlenu a precedenú vylejeme do polievky. Pred nastolením roztrepeme do nej 2-3 žĺtky (roztrepanie robíme osobitne v šálke alebo v hrnčeku), čo dá dobrej príchuti a zvyšuje záživnosť. Primiešanie žĺtkov nie je nevyhnuteľne potrebné.


Polievka z teľacích kostí s ryžou.


V osolenej vode varíme teľacie kosti a s nimi jeden zeler. Keď zeler zmäkne, prepasírujeme ho a vlejeme naspäť do polievky. Pripravíme si zápražku, v ktorej pražíme nadrobno pokrájanú zelenú vňať petržlenu, podlejeme studenou vodou a zápražku vylejeme do polievky. Medzi týmto, v osobitnom kastróliku uvaríme si asi 8-10 dkg umytej ryže. Uvarenú ryžu zmiešame s 2 surovými žĺtkami, primiešame aj trochu kyslej smotany, vlejeme do polievky a necháme trochu prevrieť. Kosti z polievky vyberieme už pred priliatím prepasírovaného zeleru do nej.


Držková polievka.


Asi 3/4 kg držiek dobre očistíme, vymyjeme aspoň v troch vodách a v soli, necháme trošku prevrieť, potom držky vytiahneme, znovu očistíme, dáme do prázdneho hrnca, zalejeme čistou vodou a varíme do mäkka so všetkou zeleninou ako hovädziu polievku. Okoreníme trochu tlčeným ďumbierom a niečo celým čiernym korením. Uvarené držky vyberieme z polievky, schladíme v studenej vode a pokrájame na slížiky. Polievku precedíme do druhého hrnca, dáme do nej pokrájané držky. Pripravíme si bledšiu zápražku, precedíme ju do polievky, do ktorej pridáme ešte zelenú pokrájanú vňať petržlenu, necháme trochu prevrieť a potom odstavíme so sporáka.

Špargľová polievka.


Vrchnej korky pozbavenú, umytú a na 3-4 cm kúsky pokrájanú špargľu dáme variť v osolenej vode. Keď je uvarená, spravíme zápražku a precedenú vylejeme do polievky. Pridáme do nej sladkej smotánky, do ktorej sú roztrepané 3-4 žĺtky. Spodné (tlstejšie) konce špargle treba odrezať až potiaľ, pokiaľ sú tvrdé .


Paradajková polievka.


Vezmeme si asi 1 kg dobre zrelých umytých paradajok, pokrájame ich na polovičky, nalejeme na ne asi 1 I vody a dobre ich rozvaríme. Rozvarené prepasírujeme (pretlačíme) cez sito, prilejeme ešte toľko vody, koľko potrebujeme polievky a dáme vrieť. Potom osolíme a ocukríme podľa ľúbosti. Zatiaľ pripravíme si zápražku, precedenú vylejeme do polievky a pridáme asi 1 dl kyslej smotánky. Ako závarok veľmi dobrá je najmä uvarená ryža alebo na kocky pokrájaná a upražená žemľa.


Hrachová polievka .


2-3 dl umytého hrachu postavíme - keď je drobený na polovičky - asi o ½ 11. hod. Keď je už mäkký, môžeme ho prepasírovať (cez sito pretrieť), alebo ho necháme tak. Spravíme zápražku. Keď je trochu ružová, nakrájame do nej zelenej petržlenovej vňate, alebo cibuľky, precedíme a precedenú vylejeme do polievky, osolíme. Môžeme pridať aj drobné geršle za jedácu lyžicu a nechať povariť, alebo spravíme trhančeky. Z jedného vajca spravíme cesto, a to toľko, koľko vajce príjme. Rozgúľame a narobíme trhančekov - z cesta odtŕhame kúštičky a pred nastolením zavaríme ich do polievky.


Kyslá zemiaková polievka.


Očistené, pokrájané a umyté zemiaky dáme variť. Pridáme 5-6 lístkov bobkového listu a trochu mletého korenia. Keď sú už zemiaky uvarené, spravíme zápražku, precedíme ju a precedenú vylejeme do polievky, osolíme a naposledy pridáme dobre hus tú smotánku kyslú a polievku okyslíme podľa ľubovôle. Miesto bobkového listu môžeme dať aj kúsok pokrájaného zeleného kôpru.


Kyslá kapustná polievka.


Zo sudovej kapusty naberieme si vody s trochu kapustou, pridáme do nej trochu sušených hríbikov a niekoľko kúskov pokrájanej klobásky. Keď sa varí asi hodinu, spravíme zápražku, pridáme do nej niekoľko kúskov pokrájanej cibuľky, podlejeme studenou vodou a precedenú vylejeme do polievky, osolíme. Naposledy sa dá do polievky dobrá kyslá smotánka. Ako závarok pridá sa do polievky na kocky pokrájaný a na masti pražený chlieb. Do polievky môžeme pustiť aj vajíčka podľa počtu osôb. Polievka je dobrá aj bez údenej klobásky, bez smotany a len mliekom zatrepaná.


Zeleninová polievka.


Vezmeme 1/2 l zeleného vylúpaného hrachu, na okržielka (kolieska) pokrájame 3 mrkvy, 2 malé kaleráby, 1 cibuľku, niekoľko pokrájaných nových zemiačkov, 1 celú zelenú papriku, kytičku zelenej petržlenovej a zelerovej vňate, trochu mletého korenia a sladkej mletej papriky. Toto všetko dusíme na masti, pomaly podlievame vodou dotiaľ, kým nie je všetka zelenina mäkká a kým nemáme dostatočné množstvo vody ako polievku. Keď je to hotové, spravíme malú a riedku zápražku, pridáme do nej pokrájanú zelenú vňať petržlenu. Precedenú vylejeme do polievky, do ktorej dáme tiež pokrájanú pažítku. Pred nastolením vytiahneme z polievky kytičku. zelerovej a petržlenovej vňate.


Vínová polievka.


Vezmeme 1/2 l vína (podľa toho, aká veľká je rodina). Do vína dáme 5-6 žĺtkov (čím viac, tým lepšie), ktoré dobre roztrepeme vo víne, pridáme cukru podľa ľúbosti a aj podľa toho, aké kyslé je víno, ďalej 2-3 kúsky citrónovej korky. Potom to dáme na oheň a trepačkou trepeme dotiaľ, kým pri varení zhustne. Múku netreba vôbec pridávať (mnohé gazdinky to tak robia), lebo víno zhustne od žĺtkov.


Srvátková polievka.


Dáme variť dobrú čerstvú srvátku s pridaním trochu rasce a pokrájaného zeleného kôpru. Keď sa už asi ¼ hodiny varí, spravíme zápražku, do ktorej pridáme zelený pokrájaný kôpor, zalejeme vodou, precedíme do polievky a osolíme. Naposledy vylejeme do polievky asi 1/4 l kyslej smotánky, zatrepanej s 1 lyžicou múky a žĺtkami. K polievke podávame zemiaky, ktoré sme osobitne varili. (Môže byť aj bez žĺtkov.)


Polievka so sušeničkami.


Do kastróla pokrájame trochu údenej slaninky, pridáme 1, na kúsky pokrájanú cibuľku a pražíme. Keď je to už na .červeno upražené, zalejeme s toľkým množstvom vody, koľko polievky potrebujeme, osolíme, okoreníme sladkou paprikou a necháme vrieť. Keď voda vrie, nalámeme do nej sušeniek, ktorých pripravenie je opísané v III. diele O cestách a prídavkoch a ďalej povaríme. Niektoré gazdinky túto polievku ešte aj zapražia.


Vínová polievka so žemľou.


Dáme do hrnca 1/2 l dobrého bieleho stolového vína, pridáme do neho 2 dl vody, 2-3 kúsky klinčekového korenia, citrónovej korky, na kúsky, polámanej škorice, 12 dkg cukru a 3 žĺtky. Postavíme to na horúci sporák" trepačkou alebo vareškou neprestajne trepeme dotiaľ, až zovrie a zhustne. Potom to vylejeme na kocky pokrájanej a v rúre na chrumkavo usušenej žemle a nastolíme.


Cesnaková polievka.


Na plytkom tanieriku alebo na doštičke roztrieme 3 strúčky cesnaku so sladkou paprikou a potrebnou soľou na polievku. Toto dáme do hlbšej misy alebo do hrnca s 1/2 lyžicou masti. Do tejto misy nakrájame chlebové smidky a všetko zalejeme toľkým množstvom vriacej vody, koľko potrebujeme na polievku. Zamiešame a horúce podávame.


Syrová polievka.


Na hlbšiu misu dáme 1/2 lyžice masti alebo masla a "hnilého syra" (na osobu počítame asi 1/2 lyžice). Na toto nakrájame chlebové smidky. Varíme toľko osolenej vody, pre koľko osôb potrebujeme polievku. V tejto vode varíme aj 1 rozpoltenú cibuľu strednej veľkosti. Keď voda vrie, vylejeme ju na misu, v ktorej je už prichystaná masť, syr a smidky, potom prikryjeme a necháme niekoľko minút pariť, pomiešame a horúcu podávame. Polievka je chutnejšia, keď varíme 3 čiastky vody a 1 čiastku sladkého mlieka.


Cesnaková polievka so zemiakmi.


Na plytkom tanieriku alebo na doštičke rozotrieme 3 strúčky cesnaku s troškou sladkej papriky. Toto dáme do hlbšej misy alebo do hrnca, pridáme 1/2 lyžice masti a nakrájame chlebové smidky. V toľkom množstve osolenej vody, koľko potrebujeme na polievku, zvlášť varíme okrájané a na väčšie kúsky pokrájané zemiaky. Keď sú uvarené, horúcu vodu 50 zemiakmi vylejeme na pripravený cesnak, masť a smidky a horúce podávame.


Zeleninová polievka so smotanou.


V prichystanej osolenej vode na polievku, varíme zeler, petržlenový koreň, mrkvu, 2 lyžice paradajok, cibuľu, malý karfiol, hríby, a teľaciu kosť dotiaľ, až sa zelenina rozpadáva. Teľaciu kosť dáme preč, polievku precedíme a zeleninu prepasírujeme do nej. Pripravíme z masla alebo z masti, múky zlatožltú zápražku, okoreníme čiernym mletým korením, pridáme do nej na jemno pokrájanú petržlenovú vňať, podlejeme, vylejeme zápražku do polievky a necháme chvíľočku prevrieť. V polievkovej mise roztrepeme 2 dl sladkej smotany s 2 surovými žĺtkami, primiešame teplú parenú ryžu a pri stálom miešaní vylejeme na to horúcu polievku.


Polievka bez masti.


V 1 lit. osolenej vody varíme 5-6 okrájaných a na drobno pokrájaných zemiakov. Keď sú asi do polovice uvarené, prilejeme 1/2 litra sladkého mlieka. Keď polievka znovu vrie, hádžeme do nej trhance (iným menom žmolky), ktoré si pripravíme takto: z 15-20 dkg múky zamiesime s vodou tvrdšie cesto, z ktorého trháme malé kúsky a hádžeme variť ich do polievky. Keď nemáme trhance, nakrájame do polievky smidky chleba.


Slivková polievka so zemiakmi.


Vo vode varíme asi 1/4 kg čerstvých alebo sušených sliviek a 3-4 očistené pokrájané zemiaky, osolíme to a pridáme 2-3 kocky cukru. Keď je to uvarené, zatrepeme polievku sladkým mliekom a necháme chvíľku prevrieť. Množstvo zemiakov a sliviek záleží na tom, koľko polievky potrebujeme. Miesto sliviek môžeme vziať sušené čerešne alebo jabĺčkové štiepky.


Demikát.


Dáme variť toľko osolenej vody, koľko potrebujeme polievky. Medzitým dáme do polievkovej misy 8-10 dkg bryndze, pokrájanej zelenej pažítky, alebo zeleného kôpru, nadrobíme na to smidky chleba, všetko zalejeme osolenou vriacou vodou, dobre prikryjeme a necháme pariť niekoľko minút. Smidky napuchnú, preto dávajme pozor, aby polievka nebol a veľmi hustá. Keď pridáme trochu sladkej smotany, polievka je ešte chutnejšia.


Návrat na obsah