PERAMA

Prejsť na obsah

Kuchárska kniha z roku 1945

Návod na výrobu domácich likérov a piva

Výborné žalúdkové horké.


V 1 I liehu (80°) močíme cez 24 hodiny 1 dkg žltého - posekaného - horca (encián), 1 dkg hlístnika (zemežlč), 1 dkg bieleho - posekaného ďumbieru; potom precedíme. Uvaríme aspoň z 5 dkg 1 I čiernej zrnkovej kávy (s prísadou) a tiež precedíme. Kým je káva ešte horúca, rozpustíme v nej 30 dkg cukru s pridaním 4 balíčkov (4 dkg) vanilkového cukru. alebo kúsok - v cukre potlčenej vanilky a znovu precedíme. Kávu potom zmiešame s liehom a necháme ustáť 1 deň. (Horec, hlístnik dostaneme v drogérii).


Rascový likér.


Do 1 I čistého liehu dáme 3 lyži ce rasce, našu zazátkujeme a dáme za oblok na 14 dní na úslnie. V 3/4 I vody rozvaríme 1/2 kg cukru, vychladnutý zmiešame s precedeným liehom, dáme do naše a zazátkujeme.


Lipový likér.


V 1 I čistého liehu močíme na úslní za oblokom čerstvý rozkvitnutý lipový kvet asi 14 dní. V 3/4 I vody rozvaríme 3/4 kg cukru, vychladnutý zmiešame s precedeným liehom, dáme do naše a zazátkujeme.


Ríbezľový likér.


Dobre zrelé ríbezle umyjeme, necháme otiecť, otrháme zo stopiek a prepasírujeme. Potom pridáme toľko liehu, koľko máme šťavy. V trochu vody rozvaríme cukor, do ktorého dáme aj celú škoricu. Na 1 I berieme 30-35 dkg cukru a na 1 I liehu 10 dkg škorice. Teplým roztokom osladíme likér, škoricu odstránime. Keď chceme mať silnejší likér, pridáme ešte 1 dl liehu.


Ovocný likér.


Rozmačkáme hocijaké ovocie, kôstky rozdrúzgame, dáme do pohára alebo do naše, zalejeme s 1l čistého liehu, pridáme 1/2 kg cukru, zazátkujeme alebo dobre obviažeme pergamenovým papierom a necháme -3 týždne stať, pričom denne potriasame obsahom. Precedíme a uschováme. Takto môžeme pripraviť likér aj z citrónov a pomarančov.


Citrónová liehovina.


ŽItú kôrku zo 4 citrónov opatrne zrežeme ostrým nožom, čo najjemnejšie pokrájame, dáme do litrovej fľaše, zalejeme lepším rumom, brandy alebo inou liehovinou a postavíme na teplé miesto. Fľašu zazátkujeme. Po dvoch týždňoch liehovinu precedíme, zlejeme do menších fliaš a zapečatíme. Upotrebíme na príchuť pri rozličných kompótoch na pripravenie limonád a pod. .. .


Pomarančový nápoj.


Vrchnú, červenú kôrku pomaranča okrájame bez spodnej bielej dužiny. Dáme do fľaše alebo do pohára na zaváranie, zalejeme čistým liehom, ktorým musí byť kôrka stále pokrytá. Fľašu dobre zazátkujeme, alebo pohár dobre obviažeme pergamenovým papierom. Po 2 týždňoch pridáme kúsok vanilky, trochu citrónovej - alebo vínovej kyseliny, znovu 'zazátkujeme a necháme stať 2 týždne. Potom precedíme a uschováme v dobre zazátkovanej fľaši. Keď prilejeme trochu z tohto liehu do osladenej vody, máme chutný nápoj. .


Varenie piva.


Medzi liehovinami je pivo najlacnejší nápoj, preto si myslíme, že varenie piva v domácnosti by sa neoplácalo. Ale vo výnimočných časoch chytáme sa každej rady, najmä keď varenie piva je spojené v skutočnosti s malými výdavkami. Značnejší jednorazový výdavok je azda zadováženie si 11/2 I fliaš z minerálnych vôd, ktoré majú patentné zátky (porcelánová zátka s gumovou páskou pripevnená na hrdle fľaše.) Na varenie piva potrebujeme slad, ktorý si pripravujeme takto: podľa možnosti v drevenej nádobe zalejeme vodou čistý zrnitý jačmeň (na 12 l piva 65-85 dkg) a močíme ho 24 hod. Potom vodu zlejeme 8 jačmeň necháme klíčiť ďalších 24-36 hod. buď v tej istej nádobe alebo v plátennom mokrom vreci, pričom jačmeň častejšie miešame, aby sa klíčky poodlamovali, čím sa prerušuje klíčenie a podporuje sa cukrenie. Jačmeň Potom Pozorne na zlatožlto upražíme. Prepražením jačmeňa dostane pivo tmavú farbu, ale aj pripálenú príchuť. Upražený jačmeň rozdrúzgame a začneme variť pivo. V 12 l mäkkej vody z rozdrúzganého sladového jačmeňa varíme 65-85 dkg množstvo asi 1 hod. (neupotrebujeme plechový alebo železný hrniec, z ktorého je poodbíjaná emailová glazúra). V tom istom čase v inom hrnci v 1 I vody v redšom plátennom vrecku varíme 10 dkg toho ročného chmeľu (keď je chmeľ starší, dáme až 15 dkg) asi 20 minút. Tento liter odvaru vlejeme potom do vody, v ktorej varíme jačmenný slad a teraz celý odvar precedíme cez čistú handru a zasa znovu varíme asi 2 hod. a pridáme 25-30 dkg cukru. Keď sa varí, musíme si všímať aj vyparovania a doliať vtedy horúcou vodou, aby sme mali 12 I, a potom zoberieme peny. Keď je to hotové, celý odvar znovu precedíme cez čistú handru do čistej nádoby, nie však plechovej alebo takej, z ktorej poodskakovala glazúra. Kým je ešte precedený odvar letný, primiešame 2 dkg rozžmoleného droždia, prikryjeme ho obrúskom a necháme 24 hod. kysnúť. Na odvare utvorené peny zoberieme, odvar ponalievame do fliaš tak, aby pri hrdle zostalo 1-11/2 dl prázdneho priestoru, dobre zazátkujeme (dobre je, keď máme fľašu s patentnými zátkami) a dáme do pivnice alebo inej chladnej miestnosti na 14 dní odležať. S fľašami zachádzajme opatrne mnoho s nimi nehýbme, aby prípadne neexplodovali a nás nezranili. Pivo je dobré, keď je dosť šumivé. Môžeme aj jednoduchšie pokračovať. Keď sme rozdrúzganý sladový jačmeň už asi 1 hod. varili, vsypeme do tohto odvaru chmeľ a cukor Všetko potom varíme spolu ešte 1 hod. Celý odvar potom dobre precedíme a v ostatnom pokračujeme ako pri predošlom je opísané. Iný spôsob: Vezmeme podľa predošlého predpisu pripravený slad 3( dkg a pomaly ho varíme v 10 I vody asi 2 hod. s 30 dkg cukru a 3 dkg chmeľu. Vyvreté množstvo vody dolievame, aby sme mali 10 l. Potom odstavíme. Keď je ešte odvar letný, precedíme ho, primiešame do neho 11/2 dkg rozžmoleného droždia, prikryjeme a necháme kysnúť 24 hod. Potom zlejeme do fliaš, dobre zazátkujeme a dáme do chladnej miestnosti na 10 dní. Po tom čase môžeme už pivo aj spotrebovať.


Návrat na obsah