PERAMA

Prejsť na obsah

Kuchárska kniha z roku 1945

Prívarky

Prívarky.


Tekvicový prívarok.


Z tekvice okrájame vrchnú kôru, tekvicu nakrájame na väčšie kusy, očistíme ich od vnútornej vodnatej časti, nakrájame z nich rezance a osolíme. Na kastról dáme 1 jedácu lyžicu masti, kúsok nadrobno pokrájanej cibuľky a posmažíme trochu na ružovo. Tekvicové rezance vymačkáme, lebo následkom osolenia pustili vodu, a necháme ich dusiť v upraženej cibuľke. Musíme však dávať pozor na rezance, lebo udusené sú asi za ½ hodiny. Spravíme celkom riedku zápražku, vylejeme ju na tekvicové rezance, pridáme dobrej hustej smotánky, v ktorej sme roztrepali za kávovú lyžičku múky a okyslime citrónovou šťavou.

Jednoduchšie pripravujeme, keď namiesto zápražky a smotánky zalejeme tekvicu mliekovou zátrepkou.


Prívarok zo zelenej fazule.


Struky zelenej fazule očistíme z obidvoch krajov od vláken, pokrájame na štvorčeky, umyjeme a dáme variť do osolenej vody. Keď je už fazuľa mäkká, spravíme trochu hustejšiu zápražku ako na polievku a keď zápražka trochu zružovie, pridáme do nej nakrájanej zelenej petržlenovej vňate. Zápražku podlejeme vodou. Keď zhustne, vylejeme ju do fazule, trochu okoreníme čiernym mletým korením. Nakoniec dáme do fazule kyslú smotánku, v ktorej sme roztrepali medzi prsty múky, necháme prevrieť a okyslime podľa ľúbosti.


Špenátový prívarok.


Listy špenátu poodtŕhame zo stopiek, umyjeme a dáme variť. Uvaria sa asi za ½ hodiny, potom ich pretrieme cez sitko. Kým sa špenát varí, spravíme si väčšiu zápražku, podlejeme sladkým mliekom, pridáme čierneho mletého korenia, kúsok posekaného alebo rozotretého cesnaku. Prepasírovaný špenát vylejeme do zápražky a dobre zmiešame. Keď je hustý, prilejeme ešte sladkého mlieka a konečne roztrepeme do neho 2 vajcia. Musíme ho však stále miešať. Pri miešaní ho osolíme. Podávame ho ku akémukoľvek mäsu, ba môžeme ho podávať aj s vysmaženou žemľou, alebo natvrdo uvarenými rozpoltenými vajcami — prípadne s volovými okami.


Zemiakový prívarok.


Zemiaky oškriabeme, pokrájame, umyjeme a dáme variť do málo osolenej vody. Pridáme 3—4 lístky bobkového listu a trochu čierneho mletého korenia. Pritom si spravíme zápražku, podlejeme ju vodou a vylejeme do zemiakov, keď sú už uvarené. Na zemiakoch nesmie byť mnoho vody, aby prívarok nebol riedky. Pridáme potom 2—3 dl kyslej smotánky, zatrepeme ju múkou (asi 1 kávovú lyžičku). Nakoniec okyslieme.


Prívarok zo. suchej fazule.


Umytú, suchú fazuľu postavíme variť už o 9. hodine. Keď je mladá (niže roka), môžeme ju aj neskoršie postaviť. Spravíme väčšiu zápražku a keď je fazuľa už uvarená, vylejeme ju do nej. Asi v 2 dl kyslej smotánky roztrepeme za kávovú lyžičku múky a smotánku vylejeme do fazule a osolíme. Prívarok je chutnejší, keď necháme v ňom variť kúsok údeného bravčového masa alebo, údenú klobásku.


Šošovičný prívarok.


Umytú, suchú šošovicu necháme variť ako suchú fazuľu. Prvú vodu, keď sa už varí, zlejeme a hneď nalejeme na šošovicu prichystanú novšiu Čistú horúcu vodu. Robíme to preto, aby nebol prívarok Čierny. Do novšej naliatej vody dáme kúsok cesnaku. Je lepšie, keď do zápražky pridáme kúsok rozotretého cesnaku a precedenú zápražku vylejeme do prívarku.


Prívarok z hlávkovej kapusty.


Očistenú hlávku kapusty pokrájame na tenké slížiky a postavíme variť do osolenej vody. Keď je už kapusta mäkká, spravíme zápražku, do ktorej pridáme kúsok pokrájanej cibuľky. Keď je zápražka hotová, zalejeme ju vodou a precedíme do kapustového prívarku, do ktorého pridáme ešte asi ½ 1 paradajok a kto ľúbi, dáme do prívarku aspoň 1 dl kyslej smotánky, do ktorej roztrepeme za 1 kávovú lyžičku múky. Qkyslieme octom podľa ľúbosti.


Prívarok zo sudovej kapusty.


Pripravujeme ju ako prívarok z hlávkovej kapusty, len ju nemusím kyslieť, lebo je už sama dosť kyslá.


Prívarok zo zeleného hrachu.


Dáme na kastról masti s nakrájanou zelenou vňaťou petržlenu a v tomto dusíme zelený hrach tak dlho, až zmäkne. Potom spravíme redšiu zápražku, zalejeme ju vodou a zvaríme s prívarkom. Súčasne osolíme. Na kastróliku upálime 3—4 kocky cukru a vylejeme ho do prívarku, aby dostal peknú farbu a bol aj trochu sladký.


Kalerábový prívarok.


Okrájaný kaleráb pokrájame na rezance, umyjeme, udusíme, zapražíme, osolíme, slovom, pripravujeme ho celkom na spôsob prívarku zo zeleného hrachu, len kalerábový prívarok trochu aj okoreníme čiernym mletým korením.


>Kelový prívarok.


Očistený kel pokrájame na hrubšie kusy, umyjeme a postavíme variť do osolenej vody. Za varenia zlejeme prvú vodu a nalejeme novú, horúcu. Do kelu pridáme aj niečo ©krájaných zemiakov variť, kúsok cesnaku a okoreníme čiernym mletým korením. Keď je už uvarený, spravíme väčšiu a hustejšiu zápražku, podlejeme ju vodou, vylejeme do kelu a necháme ešte variť.


Užitočné je, keď gazdinka odkladá si šťavu,, ktorá jej zostane z pečienok; túto pridá do prívarkov a do zaprášených polievok. Týmto zvyšuje sa dobrá príchuť.


Mrkvový prívarok.


Oškriabanú mrkvu umyjeme a pokrájame na rezančeky. Do kastróla dáme 2 veľké lyžice masti, pokrájanú zelenú vňať petržlenu, ak je pri ruke, a mrkvu dáme dusiť do masti. Pomaly podlievame vodou a osolíme. Keď je mrkva mäkká, spravíme si hustejšiu zápražku, vylejeme ju do mrkvy a podľa ľúbosti osladíme.


Nadievaná paprika.


Hovädzie mäso, pomiešané s bravčovým zomelieme, okoreníme čiernym, mletým korením, osolíme, pridáme pokrájanú praženú cibuľku a zmiešame s vopred už napoly udusenou ryžou. Spravíme paradajkovú omáčku. Očistíme veľké zelené papriky. Spodnú čiastku odkrojíme a vyberieme celý vnútrajšok. Papriky obaríme horúcou vodou, naplníme spomínanou miešaninou (plnkou) a povaríme v paradajkovej omáčke. Na 8—10 paprík potrebujeme asi ½ kg mäsa. Papriku varíme postavenú plneným koncom hore, aby sa plnka nevysypala.


Nadievaná kapusta.


Zomelieme asi 50—60 dkg bravčového mäsa, primiešame do neho asi hrsť ryže, trochu pokrájanej upraženej cibuľky, 2 rozbité vajcia, čierne mleté korenie a soľ. Teraz vezmeme kvasenú hlávku kapusty a do jej listov zakrúcame kôpočky spomínaného mäsa. Vezmeme aj sudovú kapustu — hodne vodovú — trochu dáme z nej na kastról, poukladáme do nej naplnenú kapustu vedľa seba, navrch nalejeme sudovej kapusty a varíme pomaly asi 2 hodiny. Potom spravíme zápražku s pokrájanou cibuľkou, podlejeme ju vodou a prv než ju vylejeme do kapusty, vyberieme z nej mäsom plnené hrudky a potom zamiešame do nej zápražku a 1 dl kyslej smotánky. Keď kapusta prevrie, poukladáme do nej naspäť vybranú, nadiatu kapustu. Nadiatu kapustu môžeme na mise obložiť ešte pečenou domácou klobáskou.

Plnená tekvica.


Malé mladé špargľové tekvice okrájame z vrchnej kôrky, odrežeme obidva konce, vyškriabeme celý vnútrajšok a naplníme plnkou, ako sa pripravuje hovädzie mäso na fašírky. Naplnené tekvice dáme do kastróla a podlievame kyslou smotánkou, kým sa neupečú (neudusia).

Hrachový prívarok.


Vezmeme si väčšie množstvo suchého umytého hrachu, ako obyčajne potrebujeme na hrachovú polievku a necháme variť. Keď je už mäkký, môžeme ho aj pretrieť cez sito. Spravíme si väčšiu zápražku od polievkovej, ku ktorej môžeme pridať aj zelenú pokrájanú petržlenovú vňať. Keď je zápražka ružová, vylejeme ju do prívarku, zamiešame, osolíme a necháme trochu prevrieť.

Slivkový prívarok.


Sušené umyté slivky varíme vo vode, ktorú sme osladili, pridáme do nej citrónovú kôrku. Keď sú slivky mäkké, spravíme hustejšiu zápražku, podlejeme ju studenou vodou, vylejeme na slivky, pomiešame, osolím a necháme ešte chvíľočku prevrieť. Podávame ho s akýmkoľvek mäsom.


Šalátový prívarok.


Hlávkový šalát očistíme a umyjeme. Pripravíme bledoružovú zápražku, podlejeme asi 2 dl studenej vody a necháme prevrieť. Potom prilejeme ½ 1 kyslej smotánky, do ktorej sme zamiešali pokrájanú, zelenú kôprovú vňať a osolíme. Dobre vyžmýchaný šalát pohádžeme do prívarku a necháme povariť, aby zmäkol. Až pred nastolením (keď je už odložený so sporáka) okyslieme. Podávame k nemu natvrdo uvarené vajíčka alebo volové oká.


Namiesto kyslej smotánky môžeme vziať sladké mlieko.

Návrat na obsah